Українська національна вишивка

Бісероплетіння – одне з древніх народних мистецтв. Його історія сягає корінням в глибоку старовину. Крихітні кульки з отвором всередині подорожували по багатьом країнам і континентам. Археологи знаходили прикраси при розкопках найдавніших цивілізацій. В епоху неоліту на наскальних малюнках зображені голі люди, але з намистом і іншими прикрасами. Це говорить про те, що стародавній народ, ще не встигнувши одягнутись, прикрашав себе різними амулетами, намистами, браслетами. У стародавні часи скляного бісеру під рукою не було, тому в хід йшли кігті, зуби, зернові культури. Вважалося, якщо ти носиш кіготь звіра, то цей амулет застереже, і буде охороняти від нападу цієї тварини або надавало тваринний дух, роблячи людину безстрашним і мужнім. Шкіра та хутро раніше могли служити не тільки як одяг, але і як прикраса, оздоблення. Здавна люди показували свій художній смак і вміння.

Назва «бісер» походить від арабського слова «бусра» або «бусер» і означає «фальшиві перли». Метод склоробства випадково відкрили фінікійські купці. Одного разу, під час своєї мандрівки по морю, вони висадилися на берег Сирії і вирішили приготувати собі їжу на багатті. Камені, на яких стояв горщик з їжею, виявилися великими шматками селітри. Від сильного жару вони розплавились і, з'єднавшись із піском, утворили рідке скло. Тому саме фінікійські купці продавали скло й вироби з нього по всьому Середземномор'ю.

Бісерні промисли існували на початку ХУІІІст. В Чернігівській губернії, у Галичині. Особливо були розвинені художні ремесла на Поділлі, Гуцульщині, у Тернополі, Чорткові,Борщі, Городенці, Коломиї, Косові, Чернівцях. Продавали вироби на місцевих ярмарках або їх пересилали в Москву, Петербург, Київ, Полтаву.

Намистом прикрашали одяг, шию, руки, ноги та й зрештою, все, на що їх можна одягти, пришити, прив'язати, вплести. В Індії такі вироби називали хар, в Ефіопії - чале, в Болгарії, Румунії, Молдові – гардан, у Білорусії – горлячки, в Україні – гердан, сиплячки, в Литві – каролінес, у Росії – ожерелки, цепочки та фенєчки.

Квіти з бісеру – це особливий напрямок бісероплетіння. І звичайно, ця тема актуальна напередодні кожного свята, тому що акуратно і красиво виконана квітка (або букет квітів) з бісеру стане прекрасним подарунком до будь-якого свята і ексклюзивним, що важливо.